logo hodowli nagłówek lato english
logo ICL
logo ZKwP
logo FCI
logo PIWNasz sklep:


Bełtold środkiem trwałym
Opisana sytuacja miała miejsce w 2010 roku - od tego czasu przepisy mogły zmienić się wielokrotnie.
Co prawda posiadanie Bełtolda to sama przyjemność, ale nie można zapominać o przyziemnych sprawach, takich jak koszty jego utrzymania. Ponieważ liczymy, że w przyszłości Bełtold będzie też przynosił przychody, postanowiłem rozszerzyć swoją działalność gospodarczą o hodowlę psów.
Udałem się w tym celu do swojego Urzędu Miasta, do Wydziału Działalności Gospodarczej, gdzie po krótkiej burzy mózgów dowiedziałem się, że się nie da.
Otóż hodowla zwierząt okazała się być działem specjalnym produkcji rolnej, a co za tym idzie nie może być traktowana jako działalność gospodarcza itd. Ale rzekomo mógłbym ją zarejestrować jako odrębną działalność, opodatkowaną ryczałtem.
Tu pojawiły się moje wątpliwości, bo byłem przekonany, iż nie można prowadzić dwóch działalności opodatkowanych na różnych zasadach. Aby to wyjaśnić zostałem skierowany do urzędu skarbowego. Tam okazało się że mam rację.
Właściwie byłem gotów się poddać. Nie pierwszy raz coś się "nie dało". Ale na wszelki wypadek poprosiłem jeszcze panie z Urzędu Miasta o przesłanie podstaw prawnych które uniemożliwiają zarejestrowanie hodowli jako działalności gospodarczej, opodatkowanej na zasadach ogólnych.
Tu z pomocą przyszła mi Pani Naczelnik Wydziału, która z własnej inicjatywy skierowała zapytanie do Ministerstwa Gospodarki.
Odpowiedź nadeszła niebawem. Ministerstwo Gospodarki zwróciło się o zajęcie stanowiska do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nie wnikając w szczegóły które można wyczytać z załączonego skanu pisma: okazało się że mogę hodowlę psów wpisać do zakresu swojej działalności :))
Pozostało więc tylko zaksięgować Bełtolda. W ten sposób, po poruszeniu dwóch urzędów i dwóch ministerstw Bełtold stał się środkiem trwałym o amortyzacji jednorazowej :))
[Rozmiar: 7618 bajtów][Rozmiar: 8075 bajtów]