logo hodowli nagłówek lato english
logo ICL
logo ZKwP
logo FCI
logo PIWNasz sklep:


Gen krótkiego włosa
Kilka lat po przybyciu pierwszego lagotto do Szwajcarii doniesiono o przypadkach tak zwanej "krótkiej sierści". Zjawisko to było i nadal jest bardzo rzadkie. "Krótkowłose" psy nie są w żaden sposób chore, ale różnią się bardzo pod względem wyglądu od normalnych, pokrytych kręconym włosem lagotto romagnolo. Krótka sierść nie jest od razu widoczna przy urodzeniu, ale staje się zauważalna podczas wzrostu szczeniąt. W wieku 7 - 8 tygodni szczenięta można odróżnić od ich "kręconego" rodzeństwa przez niezwykle krótki włos, zwłaszcza na głowie, uszach i nogach. U dorosłego psa jest zwykle długi włos na ciele, uszach i ogonie, podczas gdy pysk i nogi są z krótkim włosem. Te psy mają normalny cykl linienia. W wyglądzie zewnętrznym, krótkowłose lagotto przypomina kooikerhondje lub münsterländera.
Krótkowłose lagotto są zdrowymi psami, ale ze względu na ich krótką sierść, nie są zgodne ze wzorcem rasy lagotto romagnolo (Wzorzec FCI nr 298). Krótkowłose Lagotto są niehodowlane i niewystawowe.
Długość sierści i jej struktura jest określona przez pojedynczy gen. Jest on niezależny od płci (autosomalne dziedziczenie), gdzie allel dla kręconej szaty (F) dominuje nad allelem krótkiego włosa (f). Pies z jednym genem kręconej szaty (F) i jednym genem krótkiego włosa (f) będzie miał normalnie kręconą szatę. Tylko wtedy, gdy pies ma oba allele krótkiego włosa (ff) będzie miał krótki, niekręcony włos. Oznacza to, w prostym języku, że oboje rodzice muszą być nosicielami (homozygotycznymi lub heterozygotycznymi) genu krótkiego włosa (f), aby wydać potomstwo, które jest fenotypowo (z wyglądu) krótkowłose. Wzór dziedziczenia "krótkiej sierści" jest podobny do lepiej znanego przypadku młodzieńczej padaczki lagotto. W kojarzeniu dwóch "nosicieli" według prawa Mendla, daje następujące wyniki:
  • 25% "krótkowłose" (dotknięte = ff)
  • 25% "kręcona szata" (wolny = FF)
  • 50% "kręcona szata" (nosiciel = Ff, normalny wygląd włosa, ale są nosicielami genu f krótkiego włosa)
Od roku 1998 są informacje o około 10 miotach, w których były krótkowłose lagotto. Możemy więc przyjąć, że w dzisiejszej populacji hodowlanej są nosiciele genu krótkiego włosa (f). Należy jeszcze raz podkreślić, że gen krótkiego włosa u lagotto romagnolo jest rzadkością. Nie jest to ten sam poziom znaczenia jak gen częściej występującej młodzieńczej padaczki lagotto.
Niemiecka firma LABOCLIN niedawno opracowała test genetyczny, który pomaga określić czy pies jest nosicielem genu krótkiego włosa.
Każdy właściciel lagotto sam może zadecydować o dokonaniu analizy DNA. Badanie to wykonywane jest z przesłanej krwi zakonserwowanej EDTA. Krew nie może być zamrażana.