logo hodowli nagłówek jesień english
logo ICL
logo ZKwP
logo FCI
logo PIW



Nasz sklep:


Kolory w rodowodach
Według wzorca, lagotto romagnolo może mieć umaszczenie: jednolite brudno białe, białe w czekoladowe lub pomarańczowe łaty, czekoladowe przesiane, czekoladowe w różnych odcieniach z białym lub bez, pomarańczowe z białym lub bez. U niektórych psów występuje jasno lub ciemno brązowa maska. Dopuszczalne jest podpalanie w różnych odcieniach.
W praktyce jednak czasem bardzo trudno jest - szczególnie początkującemu hodowcy - określić jakie umaszczenie ma szczenię, albo jakiego koloru będzie dorosły pies.
Podpowiedzi, jak określić kolor szczenięcia
Umaszczenie
wg wzorca rasy
Umaszczenie
w rodowodzie
Szczenię Młodzież/Dorosły
jednolite brudno białe

białe 1)
białe z czekoladowymi łatami biało-czekoladowe 5)
białe z pomarańczowymi łatami biało-pomarańczowe 5)
czekoladowe przesiane brązowy deresz 2)


pomarańczowe z białym lub bez pomarańczowy deresz 3)
kliknij aby powiększyć;
psy z jednego miotu,
od lewej:
biało-pomarańczowy,
pomarańczowy deresz,
pomarańczowy
czekoladowe w różnych odcieniach z białym lub bez brązowe
czekoladowe w różnych odcieniach z białym lub bez brązowo-białe/ brązowe z białymi znaczeniami 4) 5)
pomarańczowe z białym lub bez pomarańczowe
pomarańczowe z białym lub bez pomarańczowo-białe/ pomarańczowe z białymi znaczeniami 4) 5)
Dopuszczalne podpalanie w różnych odcieniach biało-brązowe z podpalaniem 5)
Dopuszczalne podpalanie w różnych odcieniach brązowy podpalany deresz
Dopuszczalne podpalanie w różnych odcieniach brązowo-białe z podpalaniem/ brązowy podpalany z białymi znaczeniami 4) 5)
Dopuszczalne podpalanie w różnych odcieniach brązowe podpalane
Uwagi i wyjaśnienia:
1) Jednolite brudno białe genetycznie nie jest białe. Psy z pomarańczową pigmentacją tracą kolor z wiekiem, stają się prawie białe, ale nie śnieżnobiałe, mają przebarwienie, wyglądają na "brudne", śmietankowe. W wieku szczenięcym widać podbarwienie jasnym pomarańczowym, dlatego zaleca się rejestrowanie ich jako "biało-pomarańczowe", ponieważ genetycznie prawdopodobnie mają ten kolor
2) Brązowy deresz - może wybarwić się na ciemno, praktycznie jak pies brązowy, genetycznie jest to pies R/R. Może również wybarwić się jaśniej na kolor srebrno-płowy z widocznymi brązowymi łatami. Prawdopodobnie wtedy jest to pies R/r.
3) Pomarańczowy deresz - jest trudny do zauważenia, trochę łatwiej jeśli jest kilka różnych łaciatych pomarańczowych szczeniąt w miocie, zwłaszcza o różnym genotypie. Szczenięta łaciate biało-pomarańczowe (genotyp r/r, Rt/r, Rt/Rt) w wieku kilku tygodni będą jaśniejsze niż szczenięta dereszowate (genotyp R/R, R/Rt, R/r). Należy pamiętać, że określenie umaszczenia pomarańczowego jest trudne, często psy o umaszczeniu jasno pomarańczowym są określane jako biało-pomarańczowe. Psy ciemniejsze, bardziej pomarańczowe mogą być określone jako pomarańczowo-białe, bez rozróżnienia czy są dereszami czy nie. Pies z takim błędnie określonym umaszczeniem przy kojarzeniu z łaciatym biało-brązowym partnerem może dać szczenięta o umaszczeniu brązowy deresz.
4) Białe znaczenia - psy o umaszczeniu brązowym/brązowym podpalanym/ pomarańczowym z białymi znaczeniami mogą mieć je czysto białe (genotyp r/r), dereszowate (genotyp R/R, R/Rt, R/r), albo z tickingiem (genotyp Rt/Rt, Rt/r).
Pies biało-brązowy z tickingiem (w krótkim i długim włosie):


5) Biało-brązowe lub biało-pomarańczowe oraz brązowo-białe lub pomarańczowo-białe - psy, u których ilość białego koloru przeważa w umaszczeniu określa się jako biało-brązowe lub biało-pomarańczowe. Psy, u których ilość bieli w umaszczeniu nie przekracza 50% powierzchni ciała określa się jako brązowo-białe, pomarańczowo-białe (najczęściej są białe znaczenia na łapach, głowie, klatce piersiowej, ogonie). Dużych białych znaczeń można się spodziewać z kojarzenia pary łaciaty x jednokolorowy, deresz x jednokolorowy.
6) warto pamiętać, że zarówno kolor brązowy jak i pomarańczowy mogą się rozjaśnić z wiekiem. Psy G/G rozjaśniają się szybciej, mocniej i wcześniej, niż psy G/g. Rzadko zdarzają się psy nierozjaśniające się wcale (genotyp g/g).
7) Istnieje jeszcze jeden kolor lagotto - obecnie jest on traktowany jako "odcień brązowego" lub "odcień pomarańczowego" w zależności jak się wybarwi szczeniak, ale genetycznie jest inny. Tym kolorem jest sobolowy. Aby pies był sobolowy musi mieć E/.k/k Ay/. Trwają prace aby można było dopisać ten kolor oficjalnie do wzorca.

Szczenięta sobolowe Dorosłe sobolowe
Źródło:
Zdjęcia:
archiwum własne
strony źródłowe
Dorota Sikora, Ewa Gorlicka, Alicja Ruska - podziękowania za udostępnienie.