logo hodowli nagłówek jesień english
logo ICL
logo ZKwP
logo FCIHistoria hodowli Animus Amicitiae FCI
Nasza przygoda z psami rasowymi zaczęła się w 1998 roku, kiedy przyjechała do domu pierwsza suka cavalier king charles spaniel. Na początku 1999 roku zarejestrowany został przydomek Królewski Przywilej i z nim rodziły się w naszej hodowli wszystkie cavaliery.
Założycielka hodowli, TOSIA Atavi Zw. Klubu'2000 (27.06-1998 - 02.2011) była niezwykle empatyczną, opiekuńczą i przyjacielską suczką. Zarówno wobec zwierząt różnych gatunków, jaki i ludzi. Kiedy ktoś z domowników zmagał się z chorobą, odnosił wrażenie, że Tosia przyniesie mu herbatę do łóżka ;)
Choć sama nie odniosła największych sukcesów wystawowych, dawała motywację do poznawania świata kynologicznego, a w nim wystaw i obowiązujących na nich zasad.
Pozostawiła po sobie jeden miot (miot A), urodzony w 2000 roku, którego ojcem był INSEL von Raubritter. Okazała się niezwykle cierpliwą matką. Później doskonale sprawdzała się jako "ciotka".
W 2002 roku do Tosi dołączyła dorosła cavalierka Ch.Pl. Helandros JOSEPHINE (26.03.1998 - 03.2010). Suka importowana z Estonii, łączyła w sobie doskonałe linie skandynawskie i angielskie. Na ringach prezentowała się doskonale, zdobywając liczne medale. Potwierdzeniem jej klasy było zajęcie I miejsca Best of Group IX kiedy pokonała kilka wspaniałych psów ze znanych hodowli.
Była bardzo zrównoważona i spokojna, całym swoim istnieniem starająca się przypodobać człowiekowi.
Pozostawiła po sobie trzy mioty. Dwa z przydomkiem Kawalkada, jeden z przydomkiem Królewski Przywilej (ojcem miotu był ARES Królewski Przywilej). Kilkoro z jej szczeniąt zdobyło tytuły Championa Polski.
Z ostatniego jej miotu, w hodowli została suka Ch.Pl. COUNTESSA Królewski Przywilej (15.01.2003 - 10.12.2017). Od pierwszych chwil życia wyróżniała się zarówno budową, pięknym, nasyconym kolorem, jak i charakterem.
Podobnie jak matka zdobywała na wystawach liczne medale.
Jako suka hodowlana dała tylko jeden miot (miot D), z którego jedyny prezentowany na wystawach pies szybko uzyskał tytuł Championa Polski.
Zawsze niezwykle grzeczna, spokojna, miała "filozoficzne" usposobienie. Często siadała na trawie i podziwiała chmury na niebie :) Przez całe życie była wierną, lecz nienarzucającą się towarzyszką.
Odejście Counti zakończyło hodowlę cavalierów. Jeszcze za jej życia zdecydowaliśmy się na mało znaną w Polsce rasę: lagotto romagnolo.
Przydomek Królewski Przywilej doskonale pasował do cavalierów, ale decydując się na zmiany, postanowiliśmy zmienić też nazwę hodowli. W czerwcu 2016 roku zarejestrowaliśmy przydomek Animus Amicitiae (FCI), z łac. "Duch Przyjaźni".
Pierwszym przedstawicielem rasy lagotto romagnolo w naszej hodowli został Regun CONGO (ur. 25.08.2010), w domu znany jako Bełtold. Pochodzi z Węgier, choć jego hodowczyni - Laura Tanos, niekwestionowany autorytet wśród miłośników rasy - przeniosła się później do Włoch. Przysporzył nam dużo radości, zdobywając na krajowych i zagranicznych ringach wiele tytułów: C.I.B, Ch.Pl., Ch.Cz.,Ch.Lv., Ch.Lt. Na zakończenie kariery zdobył tytuły Champion Polski Weteranów i Zwycięzca Europy Weteranów. Szczegółowe wyniki wystaw w których uczestniczył znajdują się na naszej stronie.
Bełtold okazał się idealnym towarzyszem krótszych i dłuższych wypraw. Jest psem o bardzo silnym charakterze, "twardą łapą" rządzącym w naszym psim stadzie. Od innych psów wymaga spokojnego zachowania. Jak typowy lagotto: uwielbia przebywać wśród swoich ludzi.
Został ojcem pierwszego miotu (miot G) lagotto urodzonego w naszej hodowli, już z przydomkiem Animus Amicitiae.
W 2013 roku przyjechała do nas Ch.Pl. SALSA della Cascinetta (14.09.2012-16.08.2016), znana jako Mela. Pochodziła z regionu Emilia Romania we Włoszech - z samego serca lagotkowej krainy.
Niestety, z powodu choroby musieliśmy się z nią pożegnać bardzo szybko, o wiele lat za wcześnie. Tak jak ludzie, także Bełtold nigdy nie pogodził się z jej odejściem.
Dała się poznać jak niezwykle odważna (niekiedy na granicy brawury), wesoła, inteligentna - suka o żywym, prawdziwie "włoskim" temperamencie. Uwielbiała wiele aktywności, ale miała dwie pasje: pływanie i kopanie. Piaszczysta plaża nad jeziorem czy morzem to był jej żywioł.
W 2014 roku urodziła i wychowała (wraz z Bełtoldem) pierwszy miot szczeniąt lagotto (miot G). Na pożegnanie zostawiła jedynego szczeniaka z miotu H, który został wychowany w zaprzyjaźnionej hodowli Green Place Poland (FCI).
W 2016 przyjechała do nas Regun SORA. Urodziła się 23.04.2016 w tej samej hodowli co CONGO (Bełtold), a w wychowała w tym samym miejscu co SALSA (Mela).
Sora również uwielbia pływać i kopać, jest jednak w tym mniej zapamiętana niż Mela. Jest też od niej dużo ostrożniejsza, zachowuje więcej dystansu do ludzi, zwierząt, sytuacji.
Bez kłopotów uzyskała uprawnienia hodowlana, dzięki czemu w lipcu 2018 roku cieszyliśmy się miotem I (którego ojcem został urodzony u nas HERMES). Radości było co niemiara, bo urodziło się aż dziewięć szczeniąt. Od samego początku wiadomym było, że jedna z suczek zostanie u nas.
Wybór padł na IDEĘ (w domu Ida, Idka). Pełna szczenięcej fantazji, żywa, radosna. Szybko ucząca się. Zapowiada się na świetną towarzyszkę długich wędrówek. Powinna odnosić także sukcesy na wystawach.
Nasza hodowla jest członkiem Włoskiego Klubu Lagotto (C.I.L.) - organizacji zrzeszającej najlepsze hodowle tej rasy.
Szczegółowe informacje o naszych lagotto i wydarzeniach w hodowli, można znaleźć na tych stronach. Zapraszamy również na nasze prywatne profile Facebook, w całości poświęcone naszym psom. Chętnie odpowiadamy na pytania i opowiadamy o naszej ulubionej rasie. W miarę możliwość zapraszamy na spotkania albo wspólne spacery. Podkreślamy, że w lagotkowych sprawach jesteśmy do dyspozycji, niezależnie od pochodzenia psów.